Altyapı & Kablolama

Altyapı & Kablolama

Yapısal kablolama; Data hatları (bakır ve fiber), ses, Şebeke, UPS ve güvenlik sistemi sinyallerinin düzgün şekilde iletimini sağlamak üzere yapılan bir altyapı çalışmasıdır. Yapısal kablolama ile veri ve enerji iletiminin sorunsuz bir şekilde gerçekleşmesi hedeflenmektedir.

Yapısal Kablolama network sisteminin en uzun süre kullanılan parçasıdır. Çok önemli olan kablolama altyapısı kurumların toplam network yatırımlarının sadece %2-5’ini oluştururken, karşılaşılan network problemlerinin %80’i aslında hatalı tasarlanmış ve uygulanmış kablolama sistemleri sebebiyledir. Bu nedenle kablolama hassas bir şekilde ölçülerek ve en kaliteli ekipmanlar ve cihazlar kullanılarak yapılmalıdır.

Bina mimarisine göre sıva altı, zemin altı, kanal içi, vb. şekilde kullanıcının masasına ulaştırılan data kabloları, mutlaka bir data prizinde sonlandırılmalıdır. Bu kabloların uçlarına data plug (RJ-45 Connector) takılmamalıdır. Kabloların diğer uçlarının toplandığı merkezde (Sistem odası veya ayrı Rack Kabinet), kablolar Patch Panel denen pasif cihazlarda sonlandırılmalıdır.

Data ve telefon kablolaması projelerinde mutlaka elektriksel altyapı gözden geçirilmelidir. Bilgisayar sistemleri için ayrı bir topraklama hattının olduğundan emin olunmalı, toprak voltaj seviyelerinin tolere edilebilir sınırlar içinde olduğuna dikkat edilmelidir.

Standart (Bakır) Kablolama

  • Cat5e, Cat6, Cat6a, Cat7 Bakır UTP ve FTP kablolar
  • Standart, modüler Patch Paneller
  • UTP ve FTP olarak Moduler Keystone jack ve prizler
  • 30 cm ile 20 metre arasında değişik boy ve kategorilerde Patch Kablolar

Fiber Optik Kablolama

Gigabit Ethernet ve 10 Gigabit Ethernet Backbone teknolojileri dahil, yüksek hızlı fiber transmisyon sistemleri için uygundur. Multi mode OM1, OM2, OM3, OM4 ve Single mode kablolar, fiber optik Patch Paneller, Pig tail, kaset vb. sonlandırma ekipmanları, Fiber Optik Patch kablolar

Rack Kabinet

Kablolama ve aktif cihaz kabinetleri, Kat dağıtım kabinetleri ve Duvar tipi dağıtım kabinetleri

Yapısal Kablolama Sistemleri kritik iş uygulamalarının üzerinde çalıştığı network sisteminin en uzun süre kullanılan parçasıdır. Network sistemlerinin kablolama alt yapısı kadar uzun kullanılan başka hiç bir elemanı yoktur. Bu denli önemli olan kablolama alt yapısı kurumların toplam network yatırımlarının %2’sini oluştururken, karşılaştığımız network problemlerinin %80’inin temelinde hatalı tasarlanmış ve uygulanmış kablolama sistemleri tespit edilmiştir. Yaşanabilecek en ufak bir sorunun büyük zaman kayıplarına ve maddi kayıplara yol açacağını göz önünde bulundurursak yapısal kablolamanın önemi daha açık anlaşılacaktır.

Bu hizmetimizden faydalanmak istermiydiniz?

Karşılaştığımız network problemlerinin %80’inin temelinde hatalı tasarlanmış ve uygulanmış kablolama sistemleri tespit edilmiştir. İster yeni altyapınız için veya mevcut eski altyapınız için birlikte çalışıp sizlere en uygun hizmeti vermekten mutluluk duyarız. Detaylar için bize şimdi ulaşın.

Bize Ulaşın